Zaznacz stronę

Automatyzacja pracy laboratoryjnej to nieunikniona przyszłość, która po części już następuje. W wielu jednostkach badawczych duża część rutynowych procedur przeprowadzana jest automatycznie, ale znacząca ilość wykonywana jest w standardowy znany od lat sposób.Proces automatyzacji pracy potrzebny był już ponad 70 lat temu. Powody były takie same, jak i obecnie, czyli: standaryzacja procedur, eliminacja błędów systematycznych, zwiększenie przepustowości, oszczędność czasu i pieniędzy, miniaturyzacja czy przechowywanie prób w kontrolowanych warunkach.

Jako firma z ponad 20 letnim doświadczeniem w tej dziedzinie, w swojej ofercie, posiadamy urządzenia i rozwiązania, pozwalające na zautomatyzowanie:

 • Przygotowywania i miniaturyzacji bibliotek NGS,
 • oczyszczania przy wykorzystaniu kulek magnetyczny,
 • dozowania i aspiracji cieczy,
 • transportu płytek,
 • testów płytkowych (bioassays)

 Automatyczne stacje dozująco-pipetujące Dispendix i SPT Labtech

Automatyczne stacje firmy SPT zapewniają dokładne i powtarzalne dozowanie i aspiracje cieczy od nanolitrów do mikrolitrów za każdym razem, niezależnie od lepkości cieczy lub warunków środowiskowych. Stacje te dzięki zastosowaniu innowacyjnych, jednorazowych końcówek do mikropipet posiadają własny, indywidualny tłok co w odróżnieniu dd konkurencji pozwala uniknąć konieczności stosowania dodatkowych cieczy czy gazów systemowych, zapewniając pipetowanie bez ryzyka zatkania, korozji lub zanieczyszczenia krzyżowego. Stacje dozujące-pipetujące firmy SPT Labtech pracują z płytkami wielodołkowymi (96,384,1536) w formacie SBS i nie tylko. Portfolio firmy posiada dwie klasy automatycznych stacji mosqutio oraz dragonfly i w zależności o aplikacji szereg swoich odmian.

 

Mosquito wypełnia lukę między pipetowaniem nanolitrowym a mikrolitrowym. Zapewnia bardzo dokładną obsługę płynów przy seryjnych rozcieńczeniach o małej objętości i przygotowaniu płytek testowych w średnim zakresie objętości 500 nL – 5 µL. Natomiast, dragonfly łączy bezdotykowe dozowanie wyporowe z jednorazowymi końcówkami (zapewniającymi zerowe zanieczyszczenie krzyżowe), aby zautomatyzować opracowywanie testów, badania przesiewowe oraz proces tzw. hit to lead. Każdy z kanałów głowicy może dozować dowolną objętość w zakresie od 200 nL do 4 mL dowolnej cieczy do dowolnego miejsca na płytce w formacie SBS, umożliwiając wykonanie nawet najbardziej kompleksowych testów.

 

Urządzenia te wykorzystywane są powszechnie w:

 • seryjnych rozcieńczeniach w celu wyznaczania krzywych stężenia
 • biologii molekularnej i genomice, w tym: przygotowaniu bibliotek NGS, amplifikacji cDNA, oczyszczaniu z wykorzystaniem kulek magnetycznych, przygotowaniu próbek PCR i qPCR
 • testach opartych o linie komórkowe i kulki magnetyczne
 • analizie kinetyki enzymów
 • testach immunologicznych

Bliźniaczo podobnym rozwiązaniem w naszym portfolio jest automatyzacja w postaci I.DOT’a (Immediate Drop-on-demand Technology). Urządzenie (I.DOT) to opatentowane podejście do bezkontaktowych zadań związanych z obsługą płynów. System wykorzystuje osiem indywidualnie sterowanych kanałów nadciśnieniowych do generowania kropel od 8 do 50 nanolitrów z małego otworu na dnie każdego dołka. Każdy kanał może generować do 100 kropel na sekundę, zapewniając kontrolę i prędkość użytkownikom, a jednocześnie minimalizując zanieczyszczenie krzyżowe. Dzięki opatentowanemu systemowi bezdotykowego dozowania możliwe jest dozowanie dowolnej wielkości kropli na płytkę docelową znajdującą się poniżej płytki źródłowej. Pozwala to uniknąć kontaminacji krzyżowej czy przy przenoszeniu. Ponadto, I.DOT jest jedynym instrumentem na świecie, który posiada funkcję wykrywania pęcherzyków powietrza i identyfikacji poziomu cieczy źródłowej. Unikalnym elementem tego urządzenia jest również wymienna taca źródłowa obsługująca pasywne chłodzenie i dozowanie do dowolnej płytki docelowej SBS, w tym płytek 96-, 384- i 1536-dołkowych. Podobnie jak rozwiązania z firmy SPT Labtech, I.DOT jest w stanie dozować ciecze w szerokim spektrum ich gęstości poczynając od 50% glicerolu po 100% DMSO.

Urządzenie powszechnie jest wykorzystywane w:

 • badaniach genomicznych i proteomicznych
 • badaniach przesiewowych
 • procesie tworzenia bibliotek NGS i mastermixów do PCR/qPCR
 • rozwoju testów biologicznych
 • reakcjach CRISPR
 • indeksowaniu
 • biologia syntetycznej
 • dozowaniu komórek

Automatyczne stacje dozująco-pipetujące firmy Perkin Elmer i Hudson Robotics

Zautomatyzowane stacje dozujące-pipetujące JANUS® G3 obejmują portfolio precyzyjnych rozwiązań do obsługi cieczy, które zapewniają możliwość dostosowania przepustowości, pojemności płytek w szerokim zakresie objętości, aby spełnić obecne i przyszłe potrzeby naszych klientów w zakresie automatyzacji.

Automatyczne stacje JANUS® G3 posiadają możliwość dostosowania w czasie rzeczywistym przepustowości, pojemności i dynamicznego zakresu objętości od 0,5 μl do 5000 μl w celu zapewnienia spójnego i powtarzalnego przygotowania próbki.  Stacje te dostępne są zarówno jako jedno- oraz dwuramienne stacje robocze. Każda ze stacji posiada również opcjonalne ramiona dozujące z 4 lub 8 końcówkami z technologią Varispan zapewniając niezależną, zmienną odległość między sondami do próbek, co umożliwia przetwarzanie wielu końcówek probówek testowych, mikropłytek, płytek z głębokimi studzienkami, fiolek i dostosowanych akcesoriów laboratoryjnych. Opcjonalna końcówka próbkująca VersaTip® pozwala na zdefiniowaną przez użytkownika możliwość przetwarzania próbek zarówno przy użyciu zmywalnych końcówek stałych, jak i końcówek jednorazowych w tej samej sondzie próbkującej bez konieczności interwencji użytkownika.

Rodzina przyrządów JANUS obejmuje cztery stacje robocze, platformy Mini, Standard, Integrator i Expanded, zapewniające pełną elastyczność, aby najlepiej dopasować się do konkretnych zastosowań i wymagań dotyczących pojemności pokładu; dodatkowo, stacje robocze NGS i BioTx specyficzne dla aplikacji zaprojektowane na podstawie danych od klienta, odpowiednio, w celu optymalnego zautomatyzowanego przygotowania bibliotek NGS i oczyszczania na małą skalę.

 

Z kolei platformy do dozowania i aspiracji cieczy firmy Hudson Robotics z łatwością mieszczą się na stole laboratoryjnym oraz w standardowych wyciągach, komorach beztlenowych i szafach bezpieczeństwa biologicznego. Mogą zautomatyzować eksperymenty o dużej i małej objętości, można je dostosować do mikropłytek SBS, a także kolb, probówek i butelek. Zaoszczędzą cenny czas i zredukują błędy związane ze złożonymi, powtarzalnymi protokołami obsługi cieczy. Niewielkie rozmiary i otwarta konstrukcja tych dozowników cieczy zapewniają łatwą integrację z akcesoriami, takimi jak gniazda grzewcze i chłodzące, inkubatory, gniazda kulek magnetycznych, automatyczne wirówki, czytniki mikropłytek i inne. Oprogramowanie do automatyzacji laboratorium SoftLinx zawiera wtyczki programowe do ponad 200 przyrządów laboratoryjnych innych firm dzięki czemu jesteśmy w stanie stworzyć rozwiązania dopasowane do potrzeb każdego laboratorium.

 Automatyczne stacje do przygotowanie próbek firmy FMS

Zautomatyzowane systemy przygotowania próbek amerykańskiej firmy FMS usprawniają pracę personelu laboratorium, redukując koszty, skracając czas przygotowania próbek oraz poprawiając jakość i spójność ich wyników poprzez eliminację zmienności nieodłącznie związanej z ręcznymi metodami przygotowania próbek. FMS oferuje zarówno zautomatyzowane, jak i półautomatyczne systemy ekstrakcji do fazy stałej, ekstrakcji cieczą pod ciśnieniem oraz analizy dioksyn i oczyszczania próbek.

Firma FMS oferuje:

 • Systemy ekstrakcji do fazy stałej są w stanie automatycznie ekstrahować anality ze wszystkich rodzajów próbek ciekłych
 • Systemy ciśnieniowej ekstrakcji cieczą są w stanie automatycznie ekstrahować anality ze wszystkich rodzajów próbek półstałych i stałych
 • Koncentrator/parownik wykorzystuje suchą kąpiel i może być zintegrowany z dowolnym z naszych systemów, dzięki czemu ekstrakt może eluować bezpośrednio do naczynia koncentracyjnego, zapewniając w pełni zautomatyzowaną ekstrakcję i koncentrację
 • Półautomatyczne systemy oczyszczania próbek i ekstrakcji w fazie stałej pomagają wykorzystać wiele wspaniałych atrybutów oferowanych przez nasze zautomatyzowane systemy, aby uczynić istniejący przepływ bardziej wydajnym i opłacalnym
 • Półautomatyczny systemy oczyszczania próbek dioksyn, płytek drukowanych i PBDE jest prosty, szybki, tani i można go samodzielnie zainstalować